Młodzieżowe Centrum Kariery OHP

w Węgierskiej Górce z siedzibą
w Ciścu

Cisiec, ul Prymasa Wyszyńskiego 197

34-350 Węgierska Górka

tel.: 33 864 07 75

e-mail: mck_wgorka@onet.pl

gg: 26663031

czwartek, 26 września 2013

Targi Pracy w Żywcu

25 września w siedzibie Urzędu Miejskiego w Żywcu odbyły Targi Pracy, Praktyk i Wolontariatu zorganizowane przez Śląską Wojewódzką Komendę Ochotniczych Hufców Pracy w Katowicach, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Bielsku Białej oraz Młodzieżowe Centra Kariery w Ujsołach, Ślemieniu, Węgierskiej Górce i Jeleśni. Honorowy patronat nad Targami objął Burmistrz Miasta Żywiec, Pan Antoni Szlagor. Licznie odwiedzający targi mogli zapoznać się z aktualnymi ofertami pracy stałej i krótkoterminowej w kraju i za granicą, możliwościami odbycia szkoleń, kursów zawodowych i kwalifikacyjnych oraz skorzystać z konsultacji z doradcami zawodowymi oraz pośrednikami pracy.

Na zdjęciu (od lewej): Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Pani Beata Kliś, Burmistrz Miasta Żywiec Pan Antoni Szlagor, Radny Sejmiku  Województwa Śląskiego Pan Marian Ormaniec, Dyrektor CEiPM OHP w Bielsku-Białej Pan Bogumił Kanik; fot.: M. Stasiak


Na zdjęciu: Uczestnicy Targów; fot.: M. Stasiak

Na zdjęciu: Uczestnicy Targów; fot.: M. Stasiak

wtorek, 11 czerwca 2013

Projekt Metropolis

Poszukiwana  osoba bezrobotna w wieku 18-20 lat do udziału w projekcie artystycznym na Śląsku. 

 Projekt artystyczny realizowany będzie w ramach projektu Metropolis przez Annę Baumgart. Informacje na temat projektu Metropolis znajdują się na stronie: www.projektmetropolis.pl
Osoby zainteresowane zostaną zaproszone na casting do Bytomia 16 czerwca. Efektem projektu będzie film dokumentalny.

Tel. 721300004

poniedziałek, 10 czerwca 2013

Transgraniczne Targi Pracy w Jeleśni

7 czerwca 2013r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Jeleśni  odbyły się Transgraniczne Targi Pracy. Targi zostały zorganizowane przez Wójta Gminy Jeleśnia, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Bielsku-Białej oraz Młodzieżowe Centrum Kariery w Jeleśni.  Podczas Targów swoje stanowiska prezentowały firmy z naszego regionu oraz sąsiednich miejscowości. Targi Pracy organizowane są już po raz trzeci i cieszą się dużą popularnością wśród lokalnej społeczności.
Targi umożliwiają spotkanie dwóch głównych bohaterów rynku pracy: pracodawców oraz osób poszukujących pracy. Ich ideą jest stworzenie pola bezpośredniego kontaktu osób zainteresowanych zatrudnieniem lub jego zmianą z pracodawcami oferującymi miejsca pracy.
W Targach Pracy w charakterze wystawców udział wzięli, m. in.: Elen Sp. z o.o., Agencja Zatrudnienia „POLACZEK, Adecco Poland, Proseat, Zajazd Maxim, Specialist, Sherpa International, Dema-Mix, Solid Sp. z o.o., Zakład Doskonalenia Zawodowego, 18 Batalion Powietrznodesantowy, Wojskowa Komenda Uzupełnień, Rzecznik Komendy Policji, itp.
Podczas Targów Pracy zorganizowano grupowe spotkanie informacyjne z nieaktywnymi zawodowo  realizując promocję projektu "OHP jako realizator usług rynku pracy" - Moje mocne i słabe strony w kontekście zmiatającego się rynku pracy. Nieaktywni zawodowo mieli możliwość poznania i przedstawienia swoich umiejętności w odniesieniu do dynamicznie zmieniającego się rynku pracy. Uczestnikom zaprezentowano prezentację multimedialną przybliżającą cele i założenia projektu „OHP jako  realizator usług rynku pracy"
            Gośćmi honorowym uczestniczącym w ceremonii otwarcia Targów Pracy była Pani Małgorzata Pępek – Posłanka na Sejm RP, Stanisław Szwed - Poseł na Sejm RP, Pan Marian Ormaniec - Radny Sejmiku Województwa Śląskiego. Na targi pracy została również zaproszona była Pani Małgorzata Handzlik posłanka do Parlamentu Europejskiego. Była reprezentowana przez swojego asystenta Magdalenę Prochownik, która zaprezentowała film multimedialny od Pani Poseł z Brukseli. W uroczystości otwarcia udział wzięli także: Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Żywcu Pani Beata Kliś, Dyrektor Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Żywcu Pan Stanisław Firleta, Radni Gminy Jeleśnia wraz z Przewodniczącym. Organizatorami i współgospodarzami uroczystości byli: Wójt Gminy Jeleśnia Pan Marian Czarnota oraz Dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Bielsku - Białej Pan Bogumił Kanik.


Tekst: Agnieszka Krzyżowska, doradca zawodowy- stażysta

Uczestnicy Targów; fot. A. Krzyżowska

wtorek, 4 czerwca 2013

Targi Pracy wJeleśni


7 czerwca 2013r. w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury w Jeleśni odbędą się Transgraniczne Targi Pracy, Praktyki Przedsiębiorczości. Organizatorem Targów jest Wójt Gminy Jeleśnia, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Bielsku-Białej oraz Młodzieżowe Centrum Kariery w Jeleśni.

Odwiedzający Targi będą mogli zapoznać się z aktualnymi ofertami pracy stałej i krótkoterminowej, porozmawiać z pracodawcami oraz złożyć dokumenty aplikacyjne. Zapraszamy osoby bezrobotne i poszukujące pracy, nieaktywne zawodowe, absolwentów szkół oraz osoby niepełnosprawne. Wszyscy zainteresowani będą mieli możliwość skorzystania z porady doradców zawodowych.
Jeżeli jesteś uczniem lub studentem, osobą bezrobotną, albo po prostu szukasz pracy…
w dodatku chciałbyś: porozmawiać z przedstawicielami różnych firm i służb mundurowych, by móc lepiej zaplanować ścieżkę swojej kariery i rozwoju, skorzystać z indywidualnej porady doradcy zawodowego, zapoznać się z formami kształcenia pozaszkolnego - kursy i szkolenia, poznać zagadnienia, tendencje i prawa rządzące rynkiem pracy bądź uczestniczyć w zajęciach o tematyce przedsiębiorczości
…to przyjdź na Targi Pracy, Praktyk i Przedsiębiorczości!
Wszystkie usługi oferowane są bezpłatnie!
Więcej informacji: w Młodzieżowym Centrum Kariery w Jeleśni, ul. Plebańska 1, nr tel. 33 863-07-30.


wtorek, 28 maja 2013

Wizerunek zawodowy

W dniu 27 maja doradcy zawodowi z Młodzieżowych Centrów Kariery w Węgierskiej Górce, Ujsołach, Jeleśni i Ślemieniu oraz  pracownicy Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Bielsku-Białej wzięli udział w szkoleniu pt.: "Wizerunek zawodowy-wybrane aspekty". Szkolenie przeprowadzone zostało przez Panią Monikę Łyżwińską z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach w CEiPM w Bielsku-Białej. Tematyka szkolenia i omawiane na nim zagadnienia będą pomocne zarówno w pracy doradczej z klientami, jak i przy budowaniu własnego wizerunku zawodowego. Uczestnicy szkolenia mieli okazję poszerzyć swój warsztat pracy o nowe ćwiczenia pomagające w kreowaniu wizerunku zawodowego, skutecznej autoprezentacji oraz analizy SWOT. 

środa, 22 maja 2013

„Każdy inny, wszyscy równi – równouprawnienie w kontekście rynku pracy”.


Jaki może być powód niezatrudnienia? Najprzeróżniejszy: płeć, wiek, orientacja seksualna, wygląd, poglądy religijne, zbyt wysokie wykształcenie, czy niepełnosprawność kandydata na stanowisko pracy. I to mimo tego, że w Polsce i Unii Europejskiej obowiązują jasne przepisy dotyczący przeciwdziałaniu dyskryminacji na rynku pracy.
Problem dostępności do rynku pracy był głównym tematem seminarium, które zostało zorganizowane wspólnie przez pośredników pracy i doradców zawodowych zatrudnionych w ramach projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy”, działających pod Bielskim CEiPM wraz z Liderem Klubu Pracy ze Skoczowa.
Zgodnie z przepisami, które obowiązują w Polsce i Unii Europejskiej, z oferty pracy i zatrudnienia może korzystać każda osoba, niezależnie od płci, wieku, przynależności, wieku, narodowości, rasy, pochodzenia etnicznego, religii lub wyznania, orientacji seksualnej, czy niepełnosprawności. Często jednak okazuje się to fikcją.
- W ofertach pracy takie zapisy pojawiają się coraz rzadziej, ale cały czas zapisy dyskryminujące są wymieniane w przyczynach nie przyjęcia kandydata do pracy, które do nas trafiają - opowiada zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Cieszynie.
- Z każdym rokiem jest coraz lepiej, ale ten problem cały czas funkcjonuje, potrzeba zmiany w nas samych - przyznaje Irena Greń, Lider Skoczowskiego Klubu Pracy - Chodzi o to, że zasada równości daje możliwość jednakowej dostępności wszystkim bez względu na problemy, z którymi się borykają - tłumaczy ideę równego dostępu do rynku pracy Greń.
Kiedy grupą defaworyzowaną zajmuje się instytucja, jest piecza nad osobą z problemami, wówczas pojawiają się wymogi i przepisy, które odstraszają pracodawców – jak mówi Magdalena Bosowska – i dla przykładu ktoś, kto otwiera lokal gastronomiczny, nie musi starać się o WC dla niepełnosprawnych, ale jeżeli wystąpi o koncesję na np. piwo, łazienka przystosowana dla osób niepełnosprawnych, jest wówczas elementem podstawowym. Czy to oznacza, że osoba niepełnosprawna może spożywać posiłki, nie korzystając z toalety? Absurdy się mnożą w każdą stronę. Ważne jest by wziąć odpowiedzialność na siebie i by takie historie nie zaistniały w przyszłości.
Tekst: Magdalena Bosowska (pośrednik pracy, PPP Skoczów)

Na zdjęciach: Uczestnicy seminarium; Fot. M. Duda

wtorek, 14 maja 2013

Konkurs


Młodzieżowe Centrum Kariery Ochotniczych Hufców Pracy w Węgierskiej Górce zaprasza uczestników projektu "OHP jako realizator usług rynku pracy" do wzięcia udziału 
w konkursie 
z zakresu rynku pracy i poradnictwa zawodowego
pod nazwą:

„ZAWÓD Z PRZYSZŁOŚCIĄ (w tym pomysł na własną działalność gospodarczą) W OBIEKTYWIE”

Szczegóły konkursu, jego regulamin oraz formularz zgłoszeniowy jest dostępny 
w Młodzieżowym Centrum Kariery w Węgierskiej Górce w godzinach pracy jednostki

Na prace konkursowe oczekujemy w siedzibie MCK 
(Cisiec, ul. Wyszyńskiego 197; tel. 33 864 07 75)
do dnia 28 maja 2013 r.

poniedziałek, 13 maja 2013

III Wojewódzkie Targi Pracy, Praktyk i Wolontariatu


10 maja 2013 r. w budynku Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku-Białej odbyły się III Wojewódzkie Targi Pracy, Praktyk i Wolontariatu zorganizowane przez Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Bielsku-Białej we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Katowicach z filią w Bielsku-Białej, Partnerstwem Transgranicznym Eures-T Beskydy oraz Biurem Karier Wyższej Szkoły Administracji 
w Bielsku Białej. Dla Młodzieżowych Centrów Kariery w Węgierskiej Górce i Ujsołach była to okazja do promowania swoich usług oraz informowania o założeniach projektu "OHP jako realizator usług rynku pracy". Odwiedzający stoisko MCKów mogli również skorzystać z pomocy doradców zawodowych 
w sporządzaniu dokumentów aplikacyjnych, uzyskać informacje na temat aktywnych sposobów poszukiwania pracy oraz zaprezentowania się na rozmowie kwalifikacyjnej

czwartek, 21 marca 2013

Przygraniczne Targi pracy


Przygraniczne Tagi Pracy, Przedsiębiorczości i Edukacji w Żywcu, które odbyły się 20 marca, zorganizowane zostały w ramach polsko-czesko-słowackiego Partnerstwa EURES – T Beskydy, którego głównym zadaniem jest dostarczanie i wymiana informacji
w zakresie ofert pracy, jak również warunków życia i pracy w regionie transgranicznym, a także realizacja projektów mających na celu poprawę sytuacji na rynku pracy
w regionie przygranicznym.
W targach wzięli udział jako wystawcy zarówno pracodawcy jak i urzędy pracy z Żywca i Bielska-Białej, które oferowały miejsca pracy oraz oferty praktyk i staży. Wśród wystawców znaleźli się też pracownicy Ochotniczych Hufców Pracy – Młodzieżowego Biura Pracy i Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej z Bielska-Białej oraz Młodzieżowych Centrów Kariery w Ujsołach i Węgierskiej Górce

poniedziałek, 18 marca 2013

XV Jubileuszowa Giełda Edukacyjna w Żywcu


W dniach 13-14 marca odbyła się XV, Jubileuszowa, Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych wydarzenie miało miejsce w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu. Celem Giełdy jest przedstawienie młodzieży oferty edukacyjnej na terenie Żywiecczyzny. Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych zgromadziła nie tylko wystawców ze szkół ponadgimnazjalnych- publicznych i niepublicznych, obecni byli również przedstawiciele Zakładu Doskonalenia Zawodowego oraz Cechu Rzemiosł Różnych z Żywca. 
Jak co roku doradcy zawodowi z Młodzieżowych Centrów Kariery w Węgierskiej Górce i Ujsołach mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną oraz kryteriami naboru do szkół ponadgimnazjalnych, co pozwoliło im zaktualizować swoje bazy informacji, udostępniane klientom MCK-ów.
Uczestnictwo w Giełdzie pozwala również zaprezentować szerszemu gronu odbiorców usługi oferowane przez Młodzieżowe Centra Kariery oraz nawiązać kontakty ze szkołami gimnazjalnymi i ponadgimnazjalnymi zainteresowanymi usługami z zakresu doradztwa zawodowego.




Na zdjęciach: uczestnicy Giełdy, fot. M. Stasiak

wtorek, 5 marca 2013

Zajęcia Promocyjno-informacyjne

05 marca br. w Zespole Szkół Budowlano-Drzewnych w Żywcu, doradcy zawodowi z Młodzieżowych Centrów Kariery w Ciścu i Ujsołach, przeprowadzili zajęcia informacyjno-promocyjne dla młodzieży III klasy zawodowej. Podczas zajęć przedstawiono idee projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy” a także omówiono rodzaje wsparcia, jakie otrzymują jego beneficjenci. Po części zajęć zachęcającej młodzież do skorzystania z oferty Młodzieżowych Centrów Kariery przeprowadzono warsztat tworzenia dokumentów aplikacyjnych, podczas których młodzi ludzie poznali zasady pisania curriculum vitae i listu motywacyjnego a także dowiedzieli się jakich błędów należy unikać, by dobrze wypaść przed przyszłym pracodawcą. Wbrew pozorom nie wszystkie, wydawałoby się znane, zasady i prawidła, których zachowanie służy prawidłowemu skonstruowaniu CV i LM, są dla młodych ludzi zrozumiałe. Poznanie tych zasad z pewnością ułatwi tworzenie dokumentów aplikacyjnych, co dla osób stojących przed wejściem na rynek pracy jest bardzo cenną umiejętnością.



Na zdjęciach: Uczestnicy zajęć z doradcą zawodowym, Magdą Stasiak. Fot.: A. Gruszecka 

piątek, 22 lutego 2013

Indywidualnie w MCK


Ferie zimowe są dla uczniów czasem odpoczynku, ale również doskonałą okazją do skorzystania z indywidualnych porad zawodowych. Beneficjenci projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy” chętnie odwiedzają w tym czasie MCK indywidualnie, by skorzystać z zasobów jednostki, takich jak interaktywny Indywidualny Planer Kariery zawierający bardzo rozbudowany opis zawodów z uwzględnieniem zadań i czynności, środowiska pracy, informacji z rynku pracy oraz ścieżki edukacyjnej dla danego zawodu; interaktywny poradnik ”Absolwent” zawierający informacje przydatne dla osób poszukujących pracy (zasady tworzenia dokumentów aplikacyjnych, sposoby poszukiwania pracy i inne) oraz pozostałej, bogatej oferty pomocy interaktywnych i pozycji książkowych, w jakie wyposażone jest Młodzieżowe Centrum Kariery. Doradca zawodowy udostępnia również zgromadzone przez siebie informacje o ofercie edukacyjnej w regionie, lokalnym rynku pracy czy możliwościach odbycia szkoleń.
W trakcie porad indywidualnych klient ma okazję uzyskać pomoc doradcy w identyfikacji swego problemu edukacyjnego lub zawodowego oraz wsparcie w procesie jego rozwiązywania. Analizowane są mocne i słabe strony klienta, jego zasoby, doświadczenie edukacyjne i zawodowe, kwalifikacje, umiejętności, cechy psychofizyczne oraz oczekiwania, czego celem jest udzielenie adekwatnego wsparcia. 

wtorek, 5 lutego 2013

Szkolenie w CEiPM


W dniu 5 lutego pracownicy CEiPM w Bielsku Białej oraz jednostek powstałych w ramach projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy” w Cieszynie, Skoczowie, Ujsołach, Węgierskiej Górce oraz w Ślemieniu wzięli udział w comiesięcznej naradzie połączonej ze szkoleniem nt. zatrudnienia osób niepełnosprawnych przy wsparciu środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Szkolenie przeprowadziła Pani Anna Wandzel, Dyrektor Oddziału Śląskiego PFRON. Tematyka szkolenia obejmowała: programy i zadania PFRON, programy Unii Europejskiej, rolę i zadania samorządów, dofinansowania i refundacja tworzenia miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych. Poruszano również problematykę postrzegania osób niepełnosprawnych przez otoczenie.
Wiedza nabyta w trakcie szkolenia ubogaciła zasoby osób pracujących z różnymi grupami klientów, także tymi borykającymi się z niepełnosprawnością 




Uczestnicy szkolenia; fot. M. Bosowska

piątek, 25 stycznia 2013

Zajęcia z młodzieżą gimnazjalną


W dniu 25 stycznia, w Młodzieżowym Centrum Kariery OHP w Węgierskiej Górce, odbyły się zajęcia pt.: Rynek pracy i zawody przyszłości”. Było to kolejne spotkanie z grupą młodzieży gimnazjalnej, która aktywnie uczestniczy w zajęciach z zakresu doradztwa zawodowego już od września 2012 roku.
W trakcie spotkania omówiono branże, które wg prognoz będą w przyszłości generowały nowe miejsca pracy. Uczestnicy, podzieleni na grupy, mieli za zadanie wskazać mechanizmy i zjawiska społeczne, które powodują, że rozwijają się (czy będą się rozwijać) poszczególne gałęzie gospodarki. W trakcie ćwiczeń uczestnicy wymieniali zawody należące do poszczególnych branż oraz zaznaczali grupy zawodów, którymi są szczególnie zainteresowani, co posłuży do opracowania jednych z kolejnych zajęć pt.: „Ścieżki edukacyjne do wybranych zawodów”.
Zajęcia zorganizowano w ramach realizacji ogólnopolskiego projektu pn. „OHP jako realizator usług rynku pracy” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.