Młodzieżowe Centrum Kariery OHP

w Węgierskiej Górce z siedzibą
w Ciścu

Cisiec, ul Prymasa Wyszyńskiego 197

34-350 Węgierska Górka

tel.: 33 864 07 75

e-mail: mck_wgorka@onet.pl

gg: 26663031

czwartek, 20 grudnia 2012

Zajęcia


W Młodzieżowym Centrum Kariery odbyły się ostatnie w tym roku zajęcia dla beneficjentów projektu "OHP jako realizator usług rynku pracy" w których wzięła udział młodzież gimnazjalna. W ramach zajęć realizowana jest tematyka bloku „Poznajemy siebie”; ma ona pomóc uczestnikom w samoocenie, która jest pierwszym, bardzo istotnym krokiem, w wyborze ścieżki edukacyjnej i zawodowej. W trakcie kolejnych zajęć młodzież poznawać będzie ofertę szkół średnich w regionie, pracować nad własną postawą przedsiębiorczą oraz zgłębiać tajniki rynku pracy i zawodów przyszłości.



 Uczestnicy zajęć; fot. A. Gruszecka

wtorek, 18 grudnia 2012


Świąt wypełnionych radością i miłością,
niosących spokój i odpoczynek.
Nowego Roku spełniającego wszelkie marzenia,
pełnego optymizmu, wiary, szczęścia
i powodzenia

                                                             życzy

Agnieszka Gruszecka

Młodzieżowe Centrum Kariery OHP
W Węgierskiej Górce


środa, 21 listopada 2012

Wojewódzkie Targi Pracy "Przedsiębiorczy sukces"

20 listopada 2012 r. w ramach projektu "OHP jako realizator usług rynku pracy" w Katowicach odbyły się Wojewódzkie Targi Pracy, zorganizowane przez Śląską Wojewódzką Komendę OHP. 
Relacja z wydarzenia na stronie ŚWK OHP: http://www.slaska.ohp.pl

Równolegle z Wojewódzkimi Targami Pracy pt. „Przedsiębiorczy sukces”, zorganizowanymi przez Śląską Wojewódzką Komendę Ochotniczych Hufców Pracy, w ramach projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy”odbywały się zajęcia warsztatowe dla młodzieży, tematyczne związane z myślą przewodnią Targów, czyli przedsiębiorczością. Młodzież mogła wziąć udział w zajęciach pt.: „Źródła finansowania działalności gospodarczej”, prowadzonych przez doradcę zawodowego z Młodzieżowego Centrum Kariery w Kłobucku Mariusza Mandata oraz w zajęciach pt.: „Kreatywne planowanie własnej przyszłości jako element postawy przedsiębiorczej”, które poprowadziły: Agnieszka Gruszecka – doradca zawodowy z Młodzieżowego Centrum Kariery w Węgierskiej Górce oraz Magdalena Bosowska – pośrednik pracy z Punktu Pośrednictwa Pracy w Skoczowie. W trakcie zajęć uczestnicy poznali zasady efektywnego planowania przyszłości zawodowej z użyciem Indywidualnych Planów Działania, wspólnie zdefiniowali pojęcie przedsiębiorczości, jako postawy życiowej, mieli też okazję wykazać się kreatywnością, wykonując szereg ćwiczeń. 

Magdalena Bosowska - pośrednik pracy i Agnieszka Gruszecka - doradca zawodowy oraz młodzież uczestnicząca w zajęciach.
 fot.: Maciej Ormaniec


czwartek, 15 listopada 2012

Curriculum Vitae


Niezbędny dokument – CV

            Życiorys zawodowy jest czymś więcej, niż tylko zbiorem informacji. To dokument naszego życia, prezentujący całą karierę zawodową. Dobre CV jest obrazem najbardziej wartościowych cech. W miarę poszerzania doświadczenia zawodowego, staje się świadectwem dokonań. Dobre CV to nie tylko wizytówka, to narzędzie naszej sprzedaży, które nas promuje, uwiarygodnia i reprezentuje, gdy jesteśmy nieobecni. Wprawdzie CV nie jest w stanie sprawić, że otrzymamy ofertę pracy, ale sprawi, że zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. CV dokumentuje przeszłość i sprawia że posuwamy się naprzód.
            W jakiej formie posługujemy się obecnie CV? Dwie podstawowe, to druk i wersja elektroniczna. We wczesnej fazie poszukiwania pracy nasze CV będzie najprawdopodobniej czytane w wersji elektronicznej. Internetowe bazy danych mogą zawierać kilkaset egzemplarzy CV. Osoby prowadzące rekrutację, jeszcze nigdy nie miały tak wielu kandydatów do wyboru. Z reguły menadżer, który ma dużo prac , stwierdza czy dane CV ma dla niego wartość, w ciągu 5-7 sekund. Na dobrych CV zapisuje słowo TAK, pozostałe są drukowane i lądują w segregatorze lub tez zostają zniszczone.
Nasze, dobre CV, będzie konkurować z innymi, równie dobrymi. Każdy sportowiec wie, że aby zwyciężyć, należy zakwalifikować się w początkowych etapach konkurencji. Każde inne CV to falstart.
            Wersję drukowaną CV możemy wziąć ze sobą na rozmowę kwalifikacyjną, możemy wysłać od czasu do czasu pocztą, nie ma jednak innej drogi , aby stać się uczestnikiem nowego rynku pracy, niż przechowywanie CV na twardym dysku. Jeśli nie mamy komputera, możemy skorzystać przy tworzeniu swojego dokumentu aplikacyjnego z komputerów znajdujących się w szkole, bibliotece, GCI. Pamiętajmy przy tym, by nie zostawiać naszego CV na obcym komputerze, przecież w nim zawarte są wszystkie nasze dane osobowe! Bardzo często bazę CV tworzy doradca zawodowy bądź pośrednik pracy. Jest to wygodne. W momencie otrzymania oferty pracy, pośrednik lub doradca, natychmiast za zgodą właściciela CV – przesyła je do pracodawcy. Wszystko zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych.
Wydrukowane CV mamy zawsze pod ręką, przynajmniej w 10 egzemplarzach.
            Aby dobrze coś napisać należy włożyć w to sporo wysiłku. Bardzo wiele osób zastanawia się, dlaczego nie otrzymały odpowiedzi na CV, które wysłały do pracodawcy. Z reguły są to życiorysy napisane schematycznie, czasem wzorowane na przykładach zamieszczonych w internecie, sprawiają wrażenie napisanych w ciągu 10 minut, ogólnie wyglądają mało profesjonalnie, są mało czytelne. Jeżeli zamierzamy napisać dobre CV w ciągu jednej nocy, ponieważ jesteśmy niecierpliwi, oburzeni na swoją firmę, nic z tego nie wyjdzie. Zainwestujmy w swoją karierę zawodową. Poświęćmy trzy, cztery a nawet dziesięć godzin aby napisać dobry dokument.
            Każdy z nas jest inny, niepowtarzalny, a najczęściej popełnianym błędem jest napisanie CV wg wzoru dostępnego na stronie internetowej, lub wg wyuczonego schematu. To jest na pewno kompletne CV, zawiera wszystkie nasze dane, tylko forma – no właśnie - styl czcionki, efekt wizualny, w ogóle nie wzięto pod uwagę, nie dopasowano do siebie. Nie dziwne zatem, że takie CV ląduje w aktach  wśród setek innych mu podobnych – nijakich. CV powinno być równie niepowtarzalne, jak my sami.
            Ważne jest to, by nasze CV było ukierunkowane – to znaczy, dopasowujemy je do danej oferty pracy. A osoby które są nastawione na wykonywanie konkretnego zawodu, powinny napisać CV kierunkowe.
            Jak i gdzie napisać dobre CV? Można skorzystać z pomocy doradcy zawodowego  Młodzieżowego Centrum Kariery                       
Zapraszamy!
                                                                                                         
            

wtorek, 6 listopada 2012

Wojewódzkie Targi Pracy


Wojewódzki Komendant Ochotniczych Hufców Pracy w Katowicach
zaprasza na
Wojewódzkie Targi Pracy
„Przedsiębiorczy sukces”


Podczas Targów dostępne będą:


  • informacje o projekcie „OHP jako realizator usług rynku pracy” i innych projektach europejskich realizowanych przez ŚWK OHP,
  • oferty pracy stałej, krótkoterminowej i sezonowej dla absolwentów, młodzieży uczącej się i osób pozostających bez pracy,
  • konsultacje zawodoznawcze,

  • informacje z zakresu doradztwa zawodowego i przepisów Kodeksu Pracy,

  • informacje o usługach OHP oferowanych na terenie całego województwa,

  • warsztaty na temat zakładania własnej działalności gospodarczej.



Wojewódzkie Targi Pracy organizowane są w ramach projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego




czwartek, 23 sierpnia 2012

Warsztaty

W dniach 1 oraz 22 sierpnia w Młodzieżowym Centrum Kariery odbyły się zajęcia warsztatowe dla beneficjentów projektu "OHP jako realizator usług rynku pracy", poświęcone tematyce dotyczącej wejścia na rynek pracy. Omówione zostały zasady zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej, metody poszukiwania pracy; uczestnicy mieli okazję, pod okiem doradcy zawodowego, stworzyć własne dokumenty aplikacyjne oraz uczestniczyć w ćwiczeniach symulujacych rozmowę kwalifikacyjną. 

czwartek, 17 maja 2012

Targi Pracy, Praktyk i Wolontariatu w Żywcu



Drukuj
W dniu 16 maja 2012 r. Młodzieżowe Centrum Kariery w Węgierskiej Górce wzięło udział w Targi Pracy, Praktyk i Wolontariatu - Młodzieżowe Dni Pracy Eures - T Beskydy, zorganizowanych przez Śląską Wojewódzką Komendę OHP w Katowicach - Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Bielsku- Białej, Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach z filią w Bielsku- Białej oraz Partnerstwo Transgraniczne Eures - T Beskydy.
Otwarcia Targów dokonali Poseł na Sejm RP Pan Stanisław Szwed, Dyrektor CEiPM OHP w Bielsku- Białej  Pan Bogumił Kanik i V-ce Starosta Powiatu Żywieckiego Pan Andrzej Kalata.
Wśród zaproszonych gości znalazł się również Pan Vladimir Patacik- dyrektor Urzędu Pracy we Frydku-Mistku.
W Targach Pracy uczestniczyło 25 wystawców. Odwiedzajacym Targi oferowano zarówno miejsca pracy jak i możliwości odbycia praktyk, staży oraz wolontariatu. W trakcie Targów można było skorzystac z usług doradców zawodowych.

piątek, 27 kwietnia 2012

Cykl spotkań dla beneficjentów projektu "OHP jako realizator usług rynku pracy"


Od września ubiegłego roku do czerwca 2012r. doradca zawodowy MCK przeprowadza cykl spotkań z młodzieżą uczacą się – beneficjentami projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy”. Młodzi ludzie stojący przed odpowiedzialnym zadaniem wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej biorą czynny udział w zajęciach majacych na celu określenie ich zainteresowań, zdolności, umięjetności, temperamentu i cech charakteru oraz ich wpływu na wybór przyszłego zawodu. Na zajęciach omawiana jest również oferta lokalnych szkół średnich, tendencje na rynku pracy oraz zawody przyszłości. Na zakończenie cyklu zajęć planowane są warsztaty pt.: „Autopromocja  i kreatywność”. Młodzież korzysta również z indywidualnych porad zawodowych. 

czwartek, 1 marca 2012

NOWE MCK

21 lutego 2012r. odbyło się uroczyste otwarcie Młodzieżowego Centrum Kariery  OHP
w Jeleśni, połączone z Targami Pracy i otwarciem Lokalnego Punktu Informacyjno- Konsultacyjnego Powiatowego Urzędu Pracy w Żywcu. Targi Pracy odbyły się w sali Gminnego Ośrodka Kultury. Pracodawcy mieli możliwość zaproponowania ofert zatrudnienia odwiedzającym Targi Pracy oraz zaprezentowania swoich przedsiębiorstw. Podczas Targów Pracy zorganizowano warsztaty nt. przygotowania dokumentów aplikacyjnych. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z zasadami prawidłowego ich sporządzania, uzyskując również niezbędne informacje na temat unikania błędów w formułowaniu życiorysów i listów motywacyjnych.
Oficjalne otwarcie Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Jeleśni nastąpiło o godzinie 10:00. Nowa jednostka Śląskiej Wojewódzkiej Komendy OHP powstała w ramach ogólnopolskiego projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Uczestnicy Targów; fot. Magdalena Stasiak